close
متخصص ارتودنسی
گفتگو با اسماعیل عفیفه در مورد شبکه های تازه تاسیس
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
درباره مــا
استار تی وی
وب سایت استارتی وی با هدف اخبار شبکه های تلویزیونی-فناوری رسانه -سینما. ایجاد گردیده و تابع قوانین کشور بوده همچنین دارای کد ثبت در سامانه وزارت ارشاد می باشد
موضوعات
آرشیو
 • 1397
 • 1395
 • 1394
 • 1393
 • 1392
 • لینک های دوستان

  گفتگو با اسماعیل عفیفه در مورد شبکه های تازه تاسیس

  344 بازدید پنجشنبه 11 مهر 1392
  لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

                        

                     شبکه‌هایی با برنامه‌های تکراری توان رقابت با ماهواره را ندارند

   

  اسماعیل عفیفه درخصوص کارکرد شبکه‌هایی از جمله «نسیم»، «آی‌فیلم»، «تماشا» و «نمایش» اظهار کرد: متأسفانه این چند شبکه که همه یک کار را انجام می‌دهند، نمایش برنامه‌های قدیمی را در دستور کار خود دارند؛ این در حالی است که کارهای نمایشی محدود است و پس از مدتی این شبکه‌ها باز هم به تکرار می‌افتند.

                                                                                                  به ادامه مطلب بروید

  تهیه‌کننده سریال‌هایی چون «میوه ممنوعه»، «زمانه»، «پس از باران» و «خانه‌ای در تاریکی»، همچنین درباره‌ی اینکه آیا این شبکه‌های تازه‌تاسیس توان صداوسیما در رقابت با شبکه‌های ماهواره‌ای را افزایش می‌دهند؟ گفت: اگر با این هدف راه‌اندازی شده باشند، فکر نمی‌کنم این شبکه‌ها که کارهای تکراری خودمان را پخش می‌کنند بتوانند چندان با شبکه‌های ماهواره‌های رقابت کنند و به لحاظ کارشناسی مناسب نیستند.

  ***

  اسماعیل عفیفه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به شبکه‌هایی که تاکنون راه‌اندازی شده‌اند، گفت: متأسفانه سه‌ - چهار شبکه وجود دارد که همگی یک کار را انجام می‌دهند و کارهای نمایشی قدیمی را پخش می‌کنند. این در حالی است که کارهای نمایشی محدود هستند و پس از مدتی این شبکه‌ها مجبور به تکرار می‌شوند اما از طرفی در چند سال اخیر اقداماتی که درخصوص راه‌اندازی برخی شبکه‌ها صورت گرفت، بسیار هدفمند بود.

  وی ادامه داد: از شبکه‌هایی که هدفمند راه‌اندازی شدند، می‌توان به شبکه ورزش و یا سلامت اشاره کرد که تعریف خاصی برای خود دارند و برنامه‌های خود را در این راستا تولید می‌کنند. ولی سه‌ - چهار کانال تعاریف مشخص ندارند. این شبکه‌ها ابتدا از آی‌فیلم شروع شد، بعد تماشا و سپس نسیم که این‌ها به طور واحد یک هدف را دنبال می‌کنند. به گونه‌ای که ابتدا همه سریال‌ها را آی‌فیلم پخش کرد، بعد تماشا، بعد نمایش. این در حالی است که نمی‌توان اسم این‌ها را شبکه گذاشت. این شبکه‌ها کارهای واحد را انجام می‌دهند و در این راستا مدیران سازمان که این شبکه‌ها را راه‌اندازی کردند باید این توجیه را داشته باشند که اگر قرار است شبکه‌ای در طول روز به عنوان مثال با پنج هزار بازدیدکننده دیده شود، چه توجیهی دارند؟ در نتیجه این مدیران باید اعلام کنند که راه‌اندازی این شبکه‌ها توجیه‌پذیر است یا نه؟

  این تهیه‌کننده با اشاره به شبکه‌هایی چون «ورزش» و «سلامت» که جای خود را باز کرده‌اند، گفت: در دل همین شبکه‌ها نیز می‌توان شبکه‌هایی راه‌اندازی کرد که به مباحثی مربوط به محیط زیست و یا پیش‌بینی آب و هوا و حتی کشاورزی می‌پردازند. به جهت اینکه این مباحث همیشه کارکرد دارند و اهدافشان مشخص است.

  عفیفه با بیان اینکه شبکه‌ای همچون شبکه نسیم کارکردی ندارد و کاری نمی‌کند، گفت: این شبکه همین کارهای نمایشی که ده‌ها بار خود کانال‌های اصلی پخش کرده‌اند را بازپخش می‌کند و یک بار دیگر آن‌ها را مرور می‌کند. آیا توجیهی برای هزینه‌هایی که در خصوص راه‌اندازی این شبکه‌ها صورت می‌گیرد، وجود دارد؟ به هر حال هر کدام از این شبکه‌ها دفتر و دستک و تشکیلاتی دارند. با توجه به وضعیت مالی که تلویزیون دارد، آیا راه‌اندازی این شبکه‌ها موجه است؟

  این تهیه‌کننده همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در خصوص اینکه آیا این شبکه‌ها با هدف رقابت با شبکه‌های ماهواره‌یی راه‌اندازی شده‌اند؟ گفت: فکر نمی‌کنم از لحاظ کارشناسی شبکه‌هایی که کارهای تکراری خودمان را پخش می‌کنند، بتوانند چندان با شبکه‌های ماهواره‌ای رقابت کنند؛ البته از طرفی هم فکر نمی‌کنم شبکه‌های ماهواره‌ای به این دلیل که تعداد شبکه‌های ما به لحاظ کمی تعدادشان کم است، رقابت داشته باشند و این استدلال درست نیست. شبکه‌های ماهواره‌ای اکنون مشکل زبان را حل کرده‌اند و به زبان فارسی برنامه تولید می‌کنند، هر چند بخشی از نیازهای بینندگان را برطرف می‌کنند اما برنامه‌هایی سرگرم‌کننده‌ای تولید می‌کنند که معمولا بسیاری از آن‌ها ضعیف ساخته می‌شوند. منتهی چشم‌نوازی‌هایی این برنامه‌ها دارند که مردم به آن‌ها مراجعه می‌کنند در نتیجه فکر نمی‌کنم به لحاظ کارشناسی شبکه‌هایی که کارهای تکراری خودمان را پخش می‌کنند بتوانند رقابتی با شبکه‌های ماهواره‌ای داشته باشند.

  وی در ادامه تأکید کرد: اگر قرار است با آن‌ها رقابت کنیم راه‌های دیگری را باید انتخاب کنیم.

  تهیه‌کننده سریال «زمانه» در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره ورود کارگردانان و تهیه‌کنندگان غیرحرفه‌ای برای ساخت برنامه‌های صداوسیما با توجه به اینکه وضعیت مالی تلویزیون خوب نیست، گفت: متاسفانه دوستانی عنوان تهیه‌کننده به خود داده‌اند و شروع به تولید کارهایی می‌کنند که شتاب‌زده است و این دوستان به دلیل عدم شناخت با توجه به اینکه جذب اسپانسر می‌کنند، کارهایی سردستی می‌سازند و این موجب می‌شود تا کارها روز به روز ضعیف‌تر شوند.

  عفیفه در ادامه مطالب بالا ادامه داد: اگر قرار باشد برنامه خوبی ساخته شود، نمی‌توان بدون پژوهش، تحقیق و آزادی عمل فیلمنامه نوشت. اگر تلویزیون یک موقع وضع مالی‌اش خوب شد و خواست در خصوص ساخت یک پروژه قدمی بردارد،‌ توصیه می‌کنم اولین کاری که انجام دهد همین مساله پژوهش است. سپس استفاده از افراد حرفه‌ای برای پروژه مورد نظر است به جهت اینکه تلویزیون جای کسانی است که تجربه اندوخته‌اند نه غیرحرفه‌ای‌ها.

  اسماعیل عفیفه و حسن فتحی

  این تهیه‌کننده با اشاره به اینکه همه چیز برای ساخت یک برنامه و یک اثر از بحث تهیه‌کنندگی آغاز می‌شود، گفت: 12 سال پس از انقلاب برنامه‌سازی و سریال‌سازی که راه‌ افتاد، مطابق چارت‌بندی تهیه‌کننده نفر اول چرخه تولید یک پروژه بود و تلویزیون با تهیه‌کنندگان به عنوان اولین نفر قرارداد می‌بست. اکنون نیز همین‌طور است اما در گذشته شأن تهیه‌کنندگان بیش از این‌ها بود. اما اکنون دیده می‌شود گاهی وقت‌ها حتی به کارگردانان هم اهمیت نمی‌دهند. در حالی که اگر یک بازیگر چهره و محبوب بیاید احساس رضایت می‌کنند و همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که در سینما و تلویزیون و حتی رسانه‌های خانگی، سریال‌هایی با وجود هنرپیشه‌های معروفی ساخته شده است که حتی مردم از آن استقبال نکرده‌اند.

  او با تأکید بر اینکه یک مجموعه و یک برنامه خوب بدون فیلمنامه خوب اصلا شکل نمی‌گیرد، گفت: برخی مدیران این شناخت را داشتند و باید چنین مدیرانی وارد کار شوند که فکر نکنند با یکی - دو بازیگر همه مشکلات برنامه‌سازی حل می‌شود. در حالی که باید راه‌های غیرحرفه‌ای و بدون شناخت نسبت به حوزه تولیدی کم شود و دیدگاه حرفه‌ای دخیل باشد.

  عفیفه همچنین با اعتقاد بر اینکه تلویزیون اشکالاتی دارد، گفت: بخشی از این اشکالات این رسانه، مثل همه نهادهای مملکتی در یکی دو - سال اخیر تابع مسائل اجتماعی و اقتصادی است. در این وضعیتی که وضعیت غیرطبیعی است به نظر می‌رسد قضاوت کردن نسبت به تلویزیون امکان‌پذیر نیست.

  او در پایان یادآور شد: نمی‌توان نادیده گرفت که مشکلات مالی به همه چیز لطمه می‌زند اما مسؤولیت تلویزیون را یادآوری می‌کنم که همین بودجه‌های محدودی را که اسپانسرها می‌آورند در اختیار افراد حرفه‌ای بگذارند. اگر از تهیه‌کنندگان و کارگردانان حرفه‌ای استفاده کنند از همین کارها نیز می‌توانند بهره‌وری خوبی داشته باشند و استفاده بهینه کنند که این بهره‌وری متاسفانه همیشه صورت نمی‌گیرد


   

  پست های مرتبط :


  ارسال نظر
  hoda
  (hoda) می گوید :

  آموزش درآمد از بازاریابی با وبلاگتان بصورت تصویری

  http://panjerehtalaei.ir

  دانلود مقالهتحقيق پايان نامه
  (دانلود مقالهتحقيق پايان نامه) می گوید :

  با سلام خدمت مدير عزيز وبلاک
  وبلاک شما راديدم خوب بود
  اگه دوست داشتيد به سايت ما نيز سري بزنيد خوشحال ميشيم

  شما دوستان ميتوانيد براي دريافت جديدترين مقالات و پايان نامه ها و تحقيق هاي علمي

  به سايت ما به آدرس هاي زير مراجعه کنيد

  http://www.musicgelyan.com/poroje/p20/

  http://poroje20.blog.ir/

  http://poroje20.loxblog.com/

  http://www.musicgelyan.com/

  با تشکر از شما دوستان عزيز
  همچنين ما با سايت ها تبادل لينک داريم
  اگر خواستيد در قسمت نطرات اعلام بفرمايد.

  ا.مرادی
  (ا.مرادی) می گوید :

  کاش آدما موقع قضاوت حداقل یه کم انصاف داشتن. تا دوسه سال پیش کلا 8 تا شبکه داشتیم و با همونا همه ش غر می زدیم که سرگرمی نیس, فلان نیس بهمان نیس, الآن که 21 شبکه داریم دوباره به همون اندازه شایدم بیشتر غر می زنیم که تکراریه, توان رقابت نداره, فلانه بهمانه...

  آقای عفیفه بعضی مطالب رو گفتن که از ایشون بعید بود. ایشون گفت اول آی فیلم پخش می کنه بعد تماشا بعد نمایش!! درصورتی که آی فیلم سریال ایرانی می ذاره, تماشا علاوه بر این سریال های خارجی هم می ذاره و نمایش اصلا سریال پخش نمی کنه!!

  ایشون احتمالا حتی یه بار شبکه نمایش رو ندیده و اطلاع نداره که این شبکه فقط فیلم نشون میده نه سریال.
  بعد یه رقم خنده دار گفت که واقعا جای تامل داره. گفت این شبکه ها روزی 5 هزار بیننده داره!!!

  والا من الآن یه وب سایت دارم که روزی 5 هزار بیننده داره. چطور همچین حرفی قابل پذیرشه که وب سایت من مثلا با شبکه تماشا تعداد بیننده هاش یکیه؟! چرا منصف نیستیم؟!

  بعد انگار یادمون رفته تو ماهواره هم کلا 3-4 شبکه قابل دیدن هست و بیشترشون خیلی بی کیفیت و سطح پایین هستن و یا حتی کارشون نشون دادن فیلم و سریال های ساخت سینما و تلویزیون خود ایرانه!!!  پاسخ : سلام. حرف شما دوست عزیز درست
  اما شبکه های جدید نباید تکرار پخش کنند باید تولید داشته باشند تا حرف تازه ی بزنند

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی

  stat
  تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  اخبار به روز
  ورود به سایت
  آمارگیر
   آمار مطالب
   کل مطالب : 514
   کل نظرات : 2179
   آمار کاربران
   افراد آنلاين : 4
   تعداد اعضا : 697
   آمار بازديد
   بازديد امروز : 190
   بازديد ديروز : 283
   بازديد کننده امروز : 68
   بازديد کننده ديروز : 101
   گوگل امروز : 20
   گوگل ديروز: 25
   بازديد هفته : 919
   بازديد ماه : 10,005
   بازديد سال : 77,188
   بازديد کلي : 1,407,369
   اطلاعات شما
   آي پي : 34.228.194.177
   مرورگر :
   سيستم عامل :
  مطالب جدید
  • به روز رسانی مطالب سایت
  • ضعف برنامه های تخصصی کارشناسی فوتبال در سیما
  • توضیح قائم مقام سیما درباره تغییرات ایجاد شده در شبکه ها
  • تغییر در فرستنده سوم دیجیتال کشور
  • ادمین استار تی وی در تلگرام شوبد
  • پوشش 90 درصدی سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما تا دو سال آینده
  • شبکه ورزش ایران پنج ساله شد
  • وقتی شبکه خبر جان می گیرد!!
  • پوزش به علت مسدود شدن سایت
  • ویژه برنامه های تابستانی شبکه نمایش اعلام شد / پخش نسخه HD بیشتر آثار